مقالات

صفحه اصلی/

جراحی گوش

جراحی گوش
 

بهبود ظاهر شما با جراحی گوش 

اگر گوش های برجسته یا بدشکل ، شما و یا فرزند شما را آزار می دهد ، به فکر جراحی پلاستیک باشید . جراحی گوش که اتوپلاستی نیز نامیده می شود ، می تواند شکل ، موقعیت ، و نسبت گوش شما را اصلاح نماید . این جراحی می تواند نقائص ساختاری گوش مربوط به زمان تولد ، مشکلاتی که با رشد ظاهر می شوند ، و نیز بدشکلی های گوش ناشی از آسیب ها را مرتفع نماید . 

جراحی گوش شکل طبیعی ایجاد نموده و تعادل و نسبت را برای گوش ها و صورت ایجاد می نماید . تصحیح اشکالات کوچک ، می تواند تاثیر عمیقی در ظاهر فرد و اعتماد به نفس او ایجاد کند . 

جراحی گوش بویژه می تواند موارد زیر را اصلاح نماید

 • گوش های بسیار بزرگ یک وضعیت نادر که ماکروتیا نامیده می شود
 • گوش های برجسته در یک یا هر دو طرف با درجات متفاوت - بدون کاهش شنوائی
 • نارضایتی بالغین از جراحی گوش قبلی

 

 

آیا این عمل برای من مناسب است ؟ 

جراحی گوش یک عمل بسیار فردی است و شما باید این عمل را با نظر خودتان انجام دهید نه به خاطر تمایل فرد دیگر یا برای شبیه شدن به یک تصویر فرضی ایده آل

 

 

کودکانی که کاندیدهای مناسبی برای جراحی گوش هستند عبارتند از

 • کودکان سالم ، بدون بیماری های تهدید کننده ی حیات ، یا عفونت مزمن درمان نشده ی گوش
 • دارای حداقل 5 سال سن ، یا هنگامی که غضروف گوش کودک به اندازه کافی پایدار است که بتوان آنرا اصلاح نمود
 • دارای حس همکاری بوده و دستورات را بخوبی انجام دهد .
 • توانائی بیان احساسات خود را داشته و در هنگام بحث در مورد جراحی اعتراضی نداشته باشد

 

 

بالغین و نوجوانانی که کاندید مناسب جراحی گوش هستند عبارتند از

 • افراد سالم که بیماری های تهدید کننده حیات یا شرایط طبی که ترمیم زخم را مختل می نمایند ، نداشته باشند .
 • افراد غیر سیگاری
 • افراد با نگرش مثبت که اهداف مشخصی برای جراحی گوش در ذهن دارند .

 

 


سابقه جراحی های قبلی 

بعلاوه ممکن است جراح شما

 • وضعیت سلامت عمومی و شرایط پزشکی موجود و عوامل خطرساز را در مورد شما بررسی نماید
 • برای پرونده پزشکی از شما عکس هائی بگیرد
 • گزینه های شما را مطرح نموده و یک روش درمانی را توصیه کند
 • نتیجه احتمالی عمل گوش را بیان کرده و مخاطرات و عوارض ممکن را گوشزد نماید .


آماده شدن برای جراحی 

پیش از عمل جراحی ، ممکن است از شما خواسته شود

 • آزمایشات یا ارزیابی های پزشکی انجام دهید
 • داروهای خاصی را مصرف نموده و یا نحوه ی مصرف داروهای فعلی خود را تغییر دهید
 • سیگار کشیدن را در فاصله ی زیادی از جراحی ترک نمائید .
 • از مصرف آسپرین و بعضی از داروهای ضدالتهابی که خطر افزایش خونریزی را به همراه دارند ، اجتناب نمائید .


دستورهائی که به شما داده خواهد شد شامل :

 • آنچه در روز عمل باید انجام داد
 • استفاده از بی هوشی در حین عمل
 • مراقبت های پس از عمل و پیگیری درمان


بعلاوه جراح پلاستیک شما ، به شما می گوید که عمل کجا انجام خواهد شد براساس نوع جراحی که انجام خواهد گرفت ، ممکن است عمل شما در مطب دارای امکانات جراحی ، مراکز جراحی ، یا بیمارستان انجام پذیرد . 

چنانچه عمل شما بصورت سرپائی انجام می شود ، شما نیاز به همراه خواهید داشت . ترتیبی اتخاذ فرمائید که کسی شما را پس از عمل به منزل رساند و حداقل شب اول پس از عمل را نزد شما بماند .

 

 

مراحل جراحی 

در حین عمل جراحی گوش چه اتفاقی رخ می دهد ؟ 

مرحله اول - بی هوسی 

برای حفظ آسایش شما طی عمل جراحی ، داروهائی تجویز خواهد شد . گزینه ها شامل بی حسی موضعی ، تسکین داخل وریدی ، و بی هوشی عمومی هستند . پزشک شما ، بهترین گزینه را به شما توصیه خواهد کرد . 

مرحله دوم - برش جراحی 

تصحیح شکل گوش های برجسته با ایجاد یا افزایش چین آنتی هلیکس ( درست در داخل لبه ی خارجی گوش ) و کاهش اندازه ی غضروف بزرگ شده ی کونکا ( بزرگترین و عمیق ترین تقعر گوش خارجی ) انجام می پذیرد . برش های اتوپلاستی عموما در سطح پشتی گوش ایجاد می شوند . هنگامیکه نیاز به ایجاد برش در سطح جلوی گوش باشد ، برش ها در چین های گوش ایجاد می گردند تا مخفی بمانند . بخیه های قابل جذب داخلی جهت شکل دادن و پایدار کردن غضروف تازه شکل داده شده بکار گرفته می شوند . 
 

 


مرحله سوم - بستن برش ها 

بخیه های خارجی برای بستن برش ها بکار می روند . تکنیک های متفاوتی برای اینکار وجود دارد . دقت می شود که اجزای گوش منحرف نشده ، و منظره ی غیرطبیعی " گوش سنجاق شده " ایجاد نگردد .

 


مرحله چهارم - ملاحظه نتایج 

نتیجه جراحی گوش در مورد گوش های برجسته ، بلافاصله پس از برداشتن پانسمان هائی که در مراحل اولیه برای حفظ شکل جدید گوش گذاشته شده اند ، قابل رویت است . گوش ها بطور دائم به سر نزدیک تر شده و جوشگاه های جراحی یا در پشت گوش و یا در شیارهای طبیعی گوش مخفی هستند .

 

 

حقایق مهم درباره ی مخاطرات جراحی گوش 

تصمیم برای عمل جراحی گوش بسیار فردی بوده و شما باید تصمیم بگیرید که فوائد عمل منطبق با اهداف شما هست و آیا مخاطرات و عوارض احتمالی برای شما قابل پذیرش است ؟ جراح پلاستیک شما و یا پرسنل درمانی جزئیات مخاطرات همراه با این عمل را برای شما توضیح خواهند داد از شما خواسته می شود که برگه رضایت را امضاء نمائید که نشان می دهد شما نوع عمل جراحی خود ، گزینه های دیگر ، و مخاطرات و عوارض محتمل را کاملا فهمیده اید .

 

 حقایق دیگر درباره ی مخاطرات 

جراحی من کجا انجام خواهد گرفت ؟ 

جراحی گوش ممکن است در مطب دارای امکانات جراحی ، مرکز جراحی ، و یا بیمارستان انجام پذیرد . جراح پلاستیک شما و همکارانش ، کاملا مراقب آسایش و سلامتی شما هستند . 

پس از جراحی پانسمان یا بانداژ ، برای تمیز نگاه داشتن محل عمل ، حفاظت از آسیب ها ، و برای حفظ وضعیت جدید گوش در طول بهبود اولیه ، بکار گرفته می شوند . 

ممکن است دستورالعمل های مشخصی مانند این موارد به شما داده شود : چگونه از گوش های خود پس از عمل مراقبت نمائید ، داروهائی که به صورت موضعی یا خوراکی جهت ترمیم زخم یا کاهش خطر عفونت تجویز می گردند ، و زمان ملاقات پس از عمل با جراح پلاستیک خودتان 

هنگامی که به منزل می روید : 

چنانچه عارضه ای رخ دهد ، به جراح پلاستیک خود اطلاع دهید تا در صورت نیاز درمان های دیگری را تعیین نماید .

 

 

مراقب باشید 

انجام دادن آموزش های پزشکتان ، کلید موفقیت عمل جراحی شماست . بسیار مهم است که محل برش های جراحی در حین التیام در معرض فشار ، سائیدگی ، یا حرکت قرار نگیرند . پزشک شما دستورالعمل های ویژه برای مراقبت را به شما آموزش خواهد داد . 

بسیار مهم است که از دستورات جراح پلاستیک خود تبعیت نموده و طبق برنامه جهت ویزیت های پس از عمل مراجعه فرمائید .

 

 

دوره ی بهبودی من

ناراحتی خفیف بلافاصله پس از عمل جراحی گوش طبیعی بوده و با مصرف داروهای مسکن برطرف می گردد . ممکن است در زیر پانسمان احساس خارش وجود داشته باشد . ضروری است که پانسمان در محل خود باقیمانده و به هیچ دلیلی باز نشود . انجام ندادن این مهم ممکن است بخشی از تصحیح را بی اثر نموده و منجر به انجام جراحی ثانویه شود . 
 

 

 

نتایج و پیش آگهی 

نتیجه جراحی گوش درمورد گوش های برجسته ، بلافاصله پس از برداشتن پانسمان هائی که برای حفظ شکل جدیدگوش در مراحل اولیه گذاشته شده اند ، قابل رویت است . گوش ها بطور دائم به سر نزدیک تر شده و جوشگاه های جراحی یا در پشت گوش و یا در شیارهای طبیعی گوش مخفی هستند . 

نتایج جراحی های گسترده تر گوش و بازسازی آن ممکن است در مراحل بعدی پس از گذشت زمان آشکار گردند .

 

 

هزینه جراحی گوش چقدر است ؟ 

هزینه ، همواره یکی از ملاحظات اعمال جراحی غیراورژانس است . هزینه ی یک جراح برای عمل گوش ممکن است براساس میزان تجربه ی او ، نوع عمل انجام شده ، و نیز موقعیت جغرافیائی متغیر باشد . بسیاری از جراحان پلاستیک می توانند در مورد نحوه هزینه ها راهنمائی هایی ارائه دهند ، بنابراین حتما در این مورد سوال نمائید . 

هزینه ها ممکن است شامل موارد زیر باشند

 • دستمزد جراح ( حق العمل )
 • هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی
 • دستمزد بی هوشی
 • نسخه های داروئی
 • پوشش ها ( گارمنت؟ ) پس از عمل
 • آزمایش های پزشکی


اکثر بیمه ها ، هزینه های مربوط به اعمال جراحی الکتیو ، عوارض آنها ، یا جراحی های ثانویه جهت بهبود ظاهری گوش ها را تقبل نمی نمایند . بعضی از اعمال جراحی ، بویژه آنها که جهت تسکین شکایات طبی یا بازگرداندن عملکرد شنوائی انجام می گیند ، ممکن است توسط بیمه پوشش داده شوند . برای جبران هزینه ، معمولا لازم است که پیش از عمل مدارک ارائه شوند . حتما قبل از جراحی با بیمه ی خود مشاوره نمائید . 

رضایت شما تنها وابسته به میزان هزینه نیست 

هنگامیکه یک جراح پلاستیک را برای جراحی گوش انتخاب می نمائید به خاطر داشته باشید که تجربه ی او و راحت بودن شما با او ، نیز به اندازه ی هزینه ی نهائی جراحی مهم است .

 

 

آشنائی با واژکان 

چین آنتی هلیکس : چینی که بلافاصله در داخل لبه ی بیرونی گوش قرار دارد .

غضروف کونکا : بزرگترین و عمیق ترین تقعر در گوش خارجی 

گوش جمع شده : ( که گوش فنجانی Cup ear or Lop ear نیز نامیده می شود ) درجات متفاوتی از برجستگی ، کاهش ابعاد گوش ، تاب برداشتن یا مسطح شدن لبه فوقانی ، و موقعیت پائین تر گوش 

Cryptotia : ( که گوش مخفی نیز نامیده می شود ( حالتی که در آن لبه ی فوقانی گوش در زیر چینی از پوست جمجمه قرار می گیرد . علت این وضعیت پیچ خوردن غیرعادی غضروف گوش فوقانی به سمت سر است . این وضعیت برعکس حالت گوش برجسته است . 

محور گوش : خط اصلی رشد گوش 

بی هوشی عمومی : مصرف داروها و گازهائی که حین عمل جهت تسکین درد یا تغییر هوشیاری بکار می روند . 

تسکین داخل وریدی : تزریق مسکن ها داخل ورید به منظور آرامبخشی 

ماکروشی Macrotia : گوش های بسیار بزرگ ( یک وضعیت نادر ) 

میکروشی ( Microtia ) : پیچیده ترین اختلال مادرزادی گوش که در آن گوش خارجی ، یا به شکل یک توده سوسیس مانند ، کمی بزرگتر از نرمه ی لاله گوش ، و یا حاوی اجزای قابل تشخیص مانند کونکا ، تراگوس ، یا سایر اجزای نرمال گوش است . 

اتوپلاستی : عمل جراحی گوش برای بهبود شکل ، موقعیت یا نسبت گوش 

گوش اشتال ( Stabls ear ) گوش که شکل آن بدلیل چین غیرطبیعی غضروف تغییر یافته است .