مقالات

صفحه اصلی/

آنچه درباره جرم گیری باید بدانید.


تجمع باکتری‌ها در لایه‌ای از مواد غذایی که روی سطوح دندان‌ها نشسته است، پلاک دندانی را شکل می‌دهد. گرچه پلاک دندانی در آغاز به راحتی با مسواک برداشته می‌شود، با گذشت زمان می‌تواند مواد معدنی را از راه بزاق جذب کند و به این ترتیب سخت شود. این توده سخت شده که جرم نام دارد، روی سطوح دندانی بالا یا زیر لثه‌ای شکل می‌گیرد و سطح ناصاف و زبر آن به جمع شدن بیشتر پلاک دندانی کمک می‌کند. این کار سبب افزایش مقدار جرم و آثار مخرب آن می‌شود.
جرم دندانی به خاطر سختی دیگر با مسواک برداشته نمی‌شود. یکی از نتایج وجود این جرم‌ها، بوی بد دهان است. وجود جرم‌های دندانی ابتدا سبب التهاب لثه و قرمزی آن یا ژنزیویت می‌شود. این لثه ملتهب به آسانی و گاهی با تماس مسواک یا نخ دندان خونریزی می‌کند. به تدریج التهاب لثه به استخوان زیر آن که دندان را در فک نگه می‌دارد، می‌رسد و باعث تحلیل استخوان اطراف دندان می‌شود. حالا بیمار ممکن است متوجه عقب یا تحلیل رفتن لثه خود شود؛ یا به نظرش برسد که طول تاج دندان‌هایش بلندتر شده‌اند. کم‌کم این دندان‌ها ممکن است لق شوند و حتی ممکن است بدون اینکه ساختمان دندان خراب شده باشد، بیمار دندان‌های خود را از دست بدهد.
همان طور که گفته شد جرم دندانی را نمی‌توان با مسواک برداشت و باید برای برداشتن آن به دندانپزشک مراجعه کرد تا او با جرمگیری اقدام به برداشتن و حذف جرم‌های دندانی کند. بسته به سرعت تشکیل جرم و مقدار آن و همچنین سلامت عمومی بدن، فاصله زمانی دفعات مختلفی که بیمار به جرمگیری نیاز دارد، متفاوت است. مثلاً ممکن است فردی به یک بار جرمگیری در سال نیاز داشته باشد، اما برای فرد دیگری جرمگیری هر 3 ماه یک بار ضروری باشد. همچنین افراد مبتلا به دیابت لازم است در فواصل کوتاه‌تری برای جرمگیری مراجعه کنند.
بسیاری از بیماران ممکن است پس از جرمگیری، از حساس شدن دندان‌هایشان ناراحت باشند. معمولاً این اتفاق شایع، زیاد طول نمی‌کشد و در مدت کوتاهی رفع می‌شود. در این مدت استفاده از خمیر دندان‌های ضد حساسیت به رفع سریع‌تر این حساسیت کمک می‌کند.
از جمله باورهای نادرستی که میان گروهی از مردم رایج است، این است که جرمگیری باعث نازک شدن مینای دندان می‌شود که در حقیقت چنین نیست. همچنین ممکن است در مواردی که تحلیل استخوان شدید است، جرم‌های دندانی، دندان‌های لق را به هم متصل نگه دارند و پس از جرمگیری لقی دندان‌ها خود را نشان دهد. گاهی هم برطرف شدن التهاب و تورم لثه پس از جرمگیری سبب می‌شود فاصله‌های دندانی که به طور کاذب با این لثه‌های متورم پر شده‌اند خود را نشان دهند. باید توجه داشت التهابی که سبب این تورم شده است، با گذشت زمان به استخوان خواهد رسید و نتایج غیر قابل بازگشتی خواهد داشت. بنابراین حفظ چنین وضعیتی به هیچ وجه به نفع فرد نخواهد بود.